ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator
Audio Svetelná a Kino technika Hudobné nástroje a príslušenstvo

Audio - FOCUSRITE PRO /

Focusrite Pro - zvuk cenený odborníkmi

Britská spoločnosť Foscusrite patrí k tým veľkým menám svetového audiopriemyslu, ktoré sa objavili na scéne v prvej polovici 80. rokov 20. storočia. Nosným programom firmy boli pôvodne predovšetkým analógové outboardy - preampy, ekvalizéry a dynamické procesory. Pretože sa však počiatky spoločnosti časovo kryjú s obdobím masového nástupu digitálnej technológie v audiopriemysle, je celkom logické, že sa tento trend odrazil aj vo výrobnom portfóliu značky Focusrite. Na jednej strane tak nájdeme digitálne emulácie analógových procesorov v podobe softvérových pluginov, na strane druhej ležia prevodníky a zvukové karty v celej predstaviteľnej šírke kvalitatívneho a cenového spektra. A práve táto pomerne veľká šírka záujmov značku v roku 2017 prinútila k rozdeleniu na dve divízie, pomenované Focusrite a Focusrite Pro, ktorých orientácia a zameranie na trhu by vďaka tomu malo byť prehľadnejšie a lepšie definované.

Výrobný program divízie Focusrite Pro sa zameriava na tri vysoko profesionálne produktové rady:

1) RedNet – sieťové audio s neobmedzenými možnosťami

Rad modulárnych rozhraní RedNet je hrdou vlajkovou loďou firmy Focusrite, ktorá prenáša štúdiovú kvalitu zvuku do akejkoľvek modernej audio aplikácie. Séria využíva výkon osvedčeného digitálneho rozhrania Dante a flexibilitu aj dostupnosť štandardných ethernetových sieťových rozvodov a je odborníkmi úplne oprávnene pokladaná za najlepšie štúdiové riešenie „Audio-over-IP“ na svete.

Systém umožňuje využitie v rozsiahlej škále audio aplikácií – počnúc záznamom živých vystúpení, cez profesionálne „Multi-room“ produkčné štúdiá, distribučné audio inštalácie, postprodukčné pracoviská a čokoľvek medzi tým.

Skrátka - RedNet je zvukový distribučný systém s takmer nulovou latenciou a schopnosťou neobmedzeného trvalého rozširovania, ktorý umožňuje postupne navyšovať počty vstupov a výstupov, prepájať rôzne digitálne komponenty a vytvárať mosty medzi štandardnými sieťovými formátmi Dante, MADI a ProTools | HD. Väčšina zariadení série RedNet je taktiež kompatibilná s aktuálnym sieťovým štandardom AES67.

RedNet využíva najpokročilejšie a najmodernejšie AD/DA prevodníky z dielne Focusrite, absolútne stabilné generátory vzorkovacej frekvencie JetPLL aj prémiové analógové obvody a dokáže tak úplne naplniť firemnú filozofiu reprezentovanú heslom „Zvuk je Všetko“. Každý, aj ten najmenší, článok systému RedNet je precízne navrhnutý, dôkladne otestovaný a starostlivo vyrobený tak, aby vždy a za všetkých okolností bol o krok vpred pred konkurenčnými systémami a svojmu užívateľovi tak poskytoval maximálnu zvukovú kvalitu - s doplnkovým benefitom v podobe revolučných sieťových schopností .

Ku kľúčovým výhodám série RedNet patria:

Excelentný zvuk – pokročilá AD/DA konverzia, prémiové viacvrstvové obvody a stabilné vzorkovanie, riadené JetPLL generátorom poskytujú extrémne čistý a transparentný zvuk s dynamickým rozsahom 119 dB pri 24-bitovom rozlíšení a vzorkovacej frekvencii až 192 kHz.

Digitálne sieťové rozhranie Dante – vďaka vysokému výkonu a rozvojovému potenciálu osvedčeného sieťového rozhrania Dante predstavuje RedNet extrémne flexibilný modulárny distribučný systém, plne kompatibilný s akýmkoľvek ďalším zariadením, pracujúcim na platforme Dante.

Budúci rozvojový potenciál a rozšíriteľnosť – RedNet je navrhnutý ako modulárny „stavebný blok“. To znamená, že v každom systéme môže byť použitá ľubovoľná kombinácia akýchkoľvek jednotiek RedNet, čo zaisťuje, že budete mať správny počet a typ vstupov a výstupov vždy tam, kde ich potrebujete.

Rozsiahla kompatibilia – RedNet prináša nepreberné množstvo možností prepojenia s ďalším technickým vybavením, bez ohľadu na to, či sa jedná o zariadenie založené na platforme MADI, AES 3, analógové, Mac, PC, ProTools | HD, alebo Dante či AES67. RedNet vie spolupracovať so skutočne širokou škálou zariadení a možnosti jeho konektivity sú takmer neobmedzené.

2) Red – v štúdiu prepojí všetko so všetkým

Séria Red si kladie za cieľ integrovať v jednom zariadení nepreberný rad digitálnych štúdiových formátov, systémov a štandardov spoločne s analógovým signálom rôznych úrovní ak tomu všetkému navyše pridať moderné sieťové prostredie.

V podobe radu Focusrite Red prichádza do chaotického štúdiového Babylonu kráľ, ktorý dokáže jedným stlačením sieťového vypínača rozotnúť gordický uzol doposiaľ nekompatibilných prepojení a vytvoriť prehľadný a ľahko priestupný most medzi všetkými existujúcimi formátmi.

Séria obsahuje rozhrania schopné súčasne komunikovať s digitálnymi platformami ProTools HD, Thunderbolt 3, Dante a ADAT.

Všetkým verziám je spoločný vždy 2x vysokoimpedančný nástrojový vstup + 2x slúchadlový výstup, k tomu stereo výstup pre pripojenie posluchových monitorov a digitálna konektivita zahŕňajúca 2x ethernetové rozhranie formátu Dante, 2x optický vstup a výstup ADAT Toslink (celkom 16 kanálov), S/PDIF In/ Out (RCA), 2x konektor Mini DigiLink (Pro Tools HD), 2x rozhranie Thunderbolt a 4x BNC pre WordClock a Loop Sync In/Out. Každé rozhranie k tomu ďalej pridáva svoj vlastný balík ďalších analógových vstupov a výstupov.

Všetky modely využívajú mikrofónne predzosilňovače RED Evolution s dynamickým rozsahom až 121 dB, ziskom až 63 dB. Unikátnym prvkom preampov je prepínač Air, simulujúci nižšiu impedanciu vstupných transformátorov preslávených predzosilňovačov Focusrite ISA, ktoré snímanému zvuku dodáva vzdušný charakter a čistotu.

Medzi výrazné prednosti systému patrí aj ultranízka latencia. Tá dovoľuje pri playbackovom zázname vytvárať odpočúvací mix pre nahrávajúceho umelca bez obáv z rušivého oneskorenia snímaného zvuku. Všetky parametre počúvania i celý softvérový mix je možné riadiť diaľkovo z prehľadného rozhrania na monitore vášho počítača alebo prostredníctvom trojice farebných displejov s jednoducho ovládateľnými enkódermi.

Uvedené rozsiahle prepojovacie možnosti i ďalšie pokročilé funkcie predurčujú tento rad rozhraní a konvertorov na to, aby sa stali riadiacim centrom akéhokoľvek moderne koncipovaného produkčného či postprodukčného pracoviska, alebo celej štúdiovej siete napr. v TV či broadcastingovej prevádzke.


3) ISA – odkaz legendárneho analógového zvuku Focusrite

Produktová séria ISA predstavuje rad mikrofónnych predzosilňovačov a channel stripov, ktoré ťažia z tých najlepších tradícií analógového obdobia značky. Základným stavebným prvkom všetkých zariadení tejto série sú mikrofónne predzosilňovače vybavené vstupnými transformátormi Lundahl, ktoré im dodávajú výnimočne vzdušný charakter a nekonečnú dynamiku s parametrami ďaleko presahujúcimi možnosti i rozlíšenia ľudského sluchu (napr. THD nižší ako 0,0008% alebo frekvenčný rozsah 10 10 Hz kHz). Signifikantné sú vždy štyri voliteľné hodnoty vstupnej impedancie, ktoré farbu či charakter pripojených mikrofónov dokážu ovplyvniť výraznejšie a súčasne oveľa prirodzenejšie ako ekvalizér. Pozoruhodný je tiež celkový rozsah vstupného zisku až 100 dB, ktorý dovoľuje pripojenie prakticky akéhokoľvek mysliteľného zdroja signálu od slaboučkých páskových mikrofónov až po výkonové výstupy gitarových zosilňovačov.

Hoci sú produkty radu ISA svojím založením rýdzo analógové, je možné ich prostredníctvom prídavných kariet rozšíriť o digitálnu a sieťovú konektivitu vo formátoch AES3, ADAT či Dante a ľahko ich tak integrovať aj v modernom štúdiovom prostredí.

Pri všetkých menovaných sériách je možné nájsť širokú škálu modelov, dovoľujúce splniť akékoľvek priania, týkajúce sa funkčnosti a konektivity od jednoduchých konvertorov s jedným či dvoma kanálmi až po modely určené pre simultánny záznam alebo naopak prehrávanie mnohých desiatok zvukových stôp.

Progresívne konštrukčné riešenie aj povestnú kvalitu výrobkov neoceňujú iba bežní zákazníci. Firmu Focusrite stelesnenú jej hlavným konštruktérom Rupertom Nevem vysoko hodnotia aj rešpektovaní odborníci v oblasti audiopriemyslu, čo jej zakladateľovi vynieslo uvedenie do Mix Hall of Fame v roku 1989, vyhlásenie „mužom storočia“ redaktormi časopisu Studio Sound Magazine av roku 1997 Technickú Grammy za celoživotný prínos hudobnému priemyslu“.