Málokto dnes, v čase keď sa aktívne posluchové monitory stali úplným štandardom ako v špičkovo vybavených profesionálnych štúdiách, tak aj v ich skromných domácich variantoch, uvažuje nad tým, že myšlienka spojiť reproduktory a zosilňovače do jedného dokonale vyladeného a bezchybne hrajúceho celku, tu nebola odjakživa . Prvýkrát s nápadom pripojiť ku každému reproduktoru viacpásmového systému jeho vlastný zosilňovač, ktorý by perfektne vyhovoval jeho vlastnostiam prišli v druhej polovici 70. rokov 20. storočia konštruktéri Ilpo Martikainen a Topi Partainen, neskorší zakladatelia firmy Genelec.
A práve nevšedný prístup a snaha o úplne originálne riešenie obvyklých akustických otázok sa stala nosnou filozofiou tejto dnes už legendárnej fínskej štúdiovej značky, ktorá v priebehu rokov priviedla na svet množstvo unikátnych konštrukčných myšlienok, z ktorých svetový audiopriemysel ťaží dodnes.
V 80. rokoch prišli na svet vizuálne neprehliadnuteľné monitory 1022A so zaoblenými polymérovými ozvučnicami, ktoré úplne vyriešili problémy difrakčného skreslenia, ktoré sú pri štandardných reproboxoch s „krabicovitými“ tvarmi spôsobené odrazmi zvuku na hranách korpusov. V rovnakej dobe sa objavili zvukovody DCW zaisťujúce frekvenčne vyváženú distribúciu zvuku nielen vo sweet spote, ale aj mimo neho.
Obe spomínané technológie rozvinul k dokonalosti dnešný rad 8000, ktorého dizajnovo zaujímavé ozvučnice sú odlievané z vysoko pevného a súčasne ľahkého hliníka. Spoločne s touto sériou prináša Genelec aj ďalšiu novinku – sieťovú technológiu G.L.M., ktorá dovoľuje správu a diaľkové riadenie aj veľmi zložitých posluchových systémov – stereo, stereo+sub, 5.1, 7.1 atď. Súčasťou G.L.M. je tiež prevratný systém AutoCal, určený pre automatické monitorovanie, analýzu a predovšetkým korekciu frekvenčnej odozvy monitorov v závislosti akustickom prostredí. Najväčšou prednosťou je jednoduchosť – merací mikrofón vyhodnotí frekvenčnú odozvu monitora v danom priestore a nameranú krivku automaticky odovzdá zvukovej karte pre kompenzáciu.
Rovnakú pozornosť ako revolučným technologickým myšlienkam venuje však firma Genelec aj malým vychytávkam, ktoré uľahčujú život používateľom. K nim patrí napríklad Iso-Pod – gumová podložka, ktorá je integrálnou súčasťou monitora. Tá nielenže zabraňuje prenosu nežiaducich rezonancií do podkladu, ale zároveň dovoľuje majiteľovi nasmerovať vyžarovanie monitora vo vertikálnej rovine presne tam, kam potrebuje. V ponuke doplnkového vybavenia nechýbajú ani rôzne držiaky, montážne konzoly a stojančeky, umožňujúce umiestnenie boxu v ľubovoľnom prostredí, či transportné prostriedky a bagy vhodné pre mobilné použitie.
Nezabúda sa však ani na životné prostredie. Maximálna ekologická prívetivosť produktov je pre spoločnosť Genelec veľmi dôležitým kritériom. Príkladom môže byť ako séria M s korpusmi vyrobenými z plne recyklovateľného prírodného kompozitu NCE, tak integrácia inteligentných napájacích systémov ISS, ktoré výrazne znižujú spotrebu energie u všetkých vyrábaných modelov. Dokladom nekompromisného prístupu firmy Genelec ku kvalite a enviromentálnej ústretovosti produkcie sú certfikáty ISO9001 a ISO14001, ktorých je hrdým držiteľom.
V produkčnom portfóliu dnes nájdeme modely vhodné na úplne všetky úlohy, ktoré si v súčasnej audioprodukcii vieme predstaviť. Počnúc kompaktnými 3“ typmi s výkonom 25+25W, vhodnými pre mobilné aplikácie či prenosové vozidlá, cez širokú škálu modelov, ktoré pokrývajú požiadavky domácich, projektových, postprodukčných či masteringových štúdií všetkých veľkostí, až po obrie štvorpásmové ozvučovacie systémy, určené pre najväčšie hollywoodske filmové réžia, ktorých dva 18“ woofery a ďalšie meniče poháňa zosilňovače s celkovým výkonom cez 3 kW. Ku každému radu hlavných monitorov existujú aj dedikované subwoofery, postavené na vysoko efektívnej technológii laminárneho špirálového bassreflexu, schopné so zodpovedajúcou hlasitosťou zahrať tie najhlbšie basy pri minimálnom skreslení.
Firma Genelec za dobu svojej existencie so svojimi výrobkami nazbierala neskutočné množstvo významných ocenení a uznaní na najväčších svetových hudobných veľtrhoch, od najprestížnejších odborných magazínov i najvýznamnejších expertov v odbore. Patria k nim napríklad: 14x Technical Excellence & Creativity (TEC) Award, 8x PAR Excellence (Pre Audio Review) Award, 6x MIPA (Musik Messe International Press Award), 2x PIPA (Pre Light & Sound International Press Award) a mnoho ďalších . Podobného uznania sa dočkal aj zakladateľ spoločnosti Dr. Ilpo Martikainen, ktorý okrem mnohých obchodných a ekonomických cien, dostal za svoj prínos fínskej vede a technike v roku 2008 čestný doktorát (Doctor of Science in Technology H.C.) na Technologickej univerzite v Helsinkách.