ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator
Audio Svetelná a Kino technika Hudobné nástroje a príslušenstvo

Svetelná a Kino technika - DOLBY Cinema / DOLBY - technológie pre klasické a digitálne kiná

Laboratóriá Dolby® založil v roku 1965 v Crabtree Lane na okraji Londýna Ray M. Dolby, americký fyzik a inžinier spoločne so svojím bratom Dalom. Ray Dolby je tvorca systémov pre obmedzenie šumu ( Dolby A, B, C, S ) a držiteľ mnohých patentov v oblasti analógovej a digitálnej priestorovej zvukovej informácie. Od okamžiku, keď Dolby vstúpila do kinematografie, sa definitívne otvorili brány filmu pre Laboratóriá Dolby, a od tej chvíle navždy bude filmový priemysel spojený so značkou Dolby®. Digitalizácia kina je proces, pri ktorom Dolby nemôže chýbať. V súčasnosti sú produkty pre kinoaplikácie rozdelené do 3 sekcií: 1) zvukové procesory pre kiná, 2) kinoservery pre kiná, 3) 3D systémy pre kiná. 


Dolby CP650 - Analógovo/Digitálny Kino Procesor


Dolby CP650 je najlepšou investíciou, akú môžete urobiť pri výbere kino procesora.

Dolby® CP650 je jediný kompletne digitálny kino procesor schopný prehrať analógový aj digitálny Dolby zvukvý formát. Jeho vysoká zvuková kvalita, overená spoľahlivosť, bezkonkurenčná všestrannosť, rýchle nastavenie a jednoduchá obsluha ho prezentuje ako vlajkovú loď v tisíckach kín po celom svete. Taktiež podporuje nové technológie ako D-Cinema a to mu zaručuje dlhodobú životnosť a vysokú úžitkovú hodnotu.

Štyri konfigurácie
Najpopulárnejšia konfigurácia CP650 spracováva zvukové formáty Dolby SR a A-typ, Dolby Digital a Dolby Digital Surround EX™. Navyše poskytuje štyri AES3 vstupy pre digitálne audio. S týmito vlastnosťami je na najvyššej priečke CP650XO so vstavaným crossoverom pre predné reproduktory a podporou rozširujúcich predných kanálov Le a Re pre veľmi veľké premietacie plátna. Pre ekonomickejší rozpočet je tu CP650SR iba s podporou formátov Dolby SR a A-typ a konfigurácia CP650D aj s podporou Dolby Digital. Žiadny z týchto dvoch modelov nepodporuje Dolby Digital Surround EX ani digitálne audio vstupy. V každom prípade je však do budúcnosti možnosť rozšírenia konfigurácie o potrebné dekódovacie karty a možnosť aktualizácie softvéru.

Mimoriadne vlastnosti
Vstavané nástroje pre inštaláciu ako RT analyzér alebo unikátny systém EQ Assist™ významne redukuje čas nastavovania. Pri každodennej prevádzke môže výnimočná funkcia Auditorium Assist™ upozorniť na nežiadúce zmeny alebo poruchy vo zvukovom systéme, prípadne odchýlky od kalibrovaného stavu. Nastavenie a kalibrácia CP650 je vysoko efektívna a rýchla s použitím softvéru a PC, prípadne čiste s použitím ovládacích prvkov a LCD na prednom paneli. Vstavané ethernetové pripojenie umožňuje vzdialenú komunikáciu alebo ovládanie, výhodné využitia má samozrejme pri riadení kino serverom pri D-Cinema. Vstavaný záložný zdroj Vám ponúka nerušené dokončenie projekcie aj v prípade poruchy
.

CP650 je výhodnou voľbou pre aktualizovanie starých procesorov alebo pre hybridné inštalácie s 35mm projektorom a budúcim rozšírením o digitálny projektor so štandardom DC

Dolby CP750 - Digitálny Kino Procesor


Najnovší procesor pre spracovanie zvuku vo Vašom novom Dolby Digital Cinema.

CP750 je posledný Dolby kino procesor špeciálne navrhnutý pre prácu v prostredí nových digitálnych kín (D-Cinema). CP750 akceptuje a spracováva niekoľko digitálnych audio zdrojov a môže byť monitorovaný a riadený z akéhokoľvek miesta v sieti. Navyše ponúka osvedčenú spoľahlivosť a samozrejme úžasný zážitok pre diváka kdekoľvek a kedykoľvek. Tento nový procesor prináša nové zážitky a možnosti poskytované digitálnym kinom.Procesor nie je ideálny iba pre nové čiste digitálne kiná, ale taktiež pre klasické existujúce kiná a pre rozšírenie pôvodných zvukových procesorov o možnosť digitálneho spracovania a vznik takýchto hybridných inštalácii s 35mm filmom a digitálnym zdrojom. CP750 je teda viacúčelovým zariadením a zároveň ekonomickým riešením.

Výborná konektivita

Podporované je dekódovanie Dolby Surround EX™ so zadným efektovým kanálom. Okrem toho Dolby Pro Logic® a Dolby Pro Logic II môže poskytnúť zvukové spracovanie zo stereo zdrojov pre alternatívnu projekciu. Diváci budú mať zakaždým pozoruhodný zážitok z priestorového zvuku pred, po, aj počas premietania, bez ohľadu na to aký zdroj zvuku použijete. Pre využitie nových rozširujúcich sa alternatívnych projekcií je CP750 vybavená až štyrmi digitálnymi vstupmi. 8-kanálový PCM vstup môžete použiť pre akýkoľvek kino server a aj s podporou H/I zvukovou stopou. Dva digitálne koaxiálne vstupy a jeden optický vstup môžete využiť pre signály PCM alebo 5.1 Dolby Digital z alternatívnych zdrojov. Mikrofónny vstup a analógový nonsync vstup komplexne dopĺňa možnosti pripojenia. CP750 môže byť monitorovaná, riadená cez internet a je perfektne kompatibilná s Dolby’s Theatre Management System (TMS) softvérom. Ten komunikuje pomocou príkazov a môže ovládať voľbu vstupov, reguláciu hlasitosti a ďalšie možnosti automatizácie a rozpoznáva ASCII príkazy z iných TMS kontrolérov.

Ideálny pre nové digitálne riešenia

Nový procesor CP750 je jednoduchý pre integráciu nového čisto digitálneho riešenia alebo do nového analógovo / digitálneho riešenia. Ponúka jednoduchú obsluhu a automatizované riadenie. CP750 kombinuje robustnú konštrukciu, skvelé prevedenie hardvéru a softvéru, praktické funkcie a legendárnu kvalitu Dolby.

V každom prípade, či potrebujete zariadiť jednu sálu, multiplex alebo celú sieť kín, je Dolby CP750 Vašim najrozumnejším výberom pre digitálne kino.


Špecifikácie oboch procesorov nájdete v nasledujúcom zhrnutí:

 Dolby Surround 7.1 prináša nové audiokanály do Vášho priestorového zvuku v kine. Cíťte filmové explózie, počujte jemný šepot a získajte viac zážitkov ako kedykoľvek pred tým. Vo svete využíva tento formát viac ako 1000 kín. Slovensko sa môže pýšiť 4 kinosálami s týmto zvukovým štandardom.

Nový zvukový formát podporujú zvukové procesory Dolby CP750 a CP650. Mediálne adaptéry Dolby DMA8 a DMA8plus so staršími procesormi tento formát nepodporujú. Doteraz nainštalované procesory CP650 a CP750 , ktoré nemajú podporu formátu 91 - Dolby Surround 7.1, môžu byť aktualizované novým softvérom 


Dolby Digital Cinema systém - DSS200
 je  výkonné, kompaktné a spoĽahlivé riešenie navrhnuté pre kiná. Nový systém je vyvinutý od základov pre skutočný svet kín s flexibilitou akú požadujete. Skvelú predvídavosť a prístup ku kvalite využili v Dolby pri vývoji tohto systému. Systém obsahuje Dolby Screen Server (DSS200) a Dolby Theatre Managment System (TMS) softvér. Server DSS200 v sebe zlučuje DCI špecifikovaný media blok a pamäťový blok pre uloženie digitálneho obsahu pre prehrávanie. Media blok dekóduje dáta filmu a obrázky. Obrázky a dáta sú potom šifrovane posielané do kino projektora. Audio dáta zase ďalej spracováva zvukový kino procesor ako Dolby CP750, Dolby CP650 alebo digitálny adaptér Dolby DMA8plus v spojení s iným Dolby procesorom
.


Dolby DSS200 má priateľský dizajn aj pre jednoduchý servis. Zariadenie sa vysúva z inštalačného racku jednoducho pomocou praktických držiakov. Vrchný panel je odnímateľný a vnútorné komponenty sú tak ľahko prístupné. Špeciálne navrhnutý media blok zabezpečuje najvyššiu kvalitu obrazu a zvuku. Navyše je prispôsobený pre budúce preprogramovanie pri ďalšom vývoji obrazových a zvukových formátov. Z hľadiska bezpečnosti sú všetky dáta šifrované aby sa piráti nemohli zmocniť cenných filmových dát. Obsluha kina môže využívať pre obsluhu Dolby TMS softvér lokálne alebo vzdialene.Pomocou jednoduchých ovládačov v priateľskom grafickom rozhraní môžu jednoducho prehrávať filmy, ale aj monitorovať a plánovať premietanie.

 

Dolby Digital Cinema systém a jeho vysoká spoľahlivosť Vás nikdy neprinúti prerušiť premietanie:
• Duálny, redundantný a rýchlo vymeniťeľný napájací zdroj
• Diskové pole RAID 5 s rýchlo nahraditeľnými hard diskami
• Rýchlo a jednoducho vymeniteľné chladiace ventilátory
• Zachovávanie pozície prehrávania filmu pri udalostiach, ako sú nežiadúce výpadky elektrickej energie
• Vysoko odolný dizajn softvéru s prioritou prehrávania nad ostatnými aktivitami systému

Špecifikácie DSS200 nájdete v nasledujúcom zhrnutí:

 /userfiles/web_SK/misc/dss2200 specs.jpg

Dolby DSS200-3 -  kinoserver s kapacitou podľa vašich predstáv

Už na výstave ShoWeat 2010 predstavili Dolby novú verziu úspešného kinoservera Dolby DSS200 s označením DSS200-3. To podstatné číslo tri na konci označenie znamená kapacitu diskového poľa 3TB. Tento model sa stáva kinoserverom s najväčšou kapacitou medzi servermi. Nový model by mal byť čoskoro vybavený najnovšou verziou softwérového balíka v.4.2. Oba aktuálne modely DSS200 aj DSS200-3 budú vybavené pokročilým viacúčelovým rozhraním GPIO pre jednoduchšie prepojenie a automatizáciou kina - pre ovládanie svetiel, maskovania, alternatívneho obsahu a podobne. Zaujímavým je automatické spravovanie RAID poľa, ktoré sa automaticky obnoví po výmene hardisku, dokonca aj počas prehrávania show. Vylepšené je aj grafické rozhranie a systém upozornení, čím sa zjednodušila obsluha a kontrola pri prevádzke.

.

Nový kinoserver Dolby DSS220 a externý IMB pre 4K projekcie 

Dolby v spolupráci s MikroM predstavil na CinemaCon 2011 najnovšiu topológiu kinoserverov pre kiná - server a integrovaný mediálny blok. Samozrejmosťou je 2K/4K projekcia pre 2D formát a 2K projekcia pre 3D formát. Najnovší server bude disponovať kapacitou 4TB a bude komunikovať s IMB v projektore pomocou dvojitého ethernetového rozhrania. Viac informácií doplníme už čoskoro .

Dolby Theatre Managment System (TMS) Softvér

 

Dolby Theatre Management systém (TMS) softvér zjednodušuje a modernizuje prevádzku digitálnych kinosál. Je nástrojom pre personál kina aj centrálnych sieťových operátorov (NOCs) a umožňuje plnú centrálnu kontrolu všetkých prezentácií v jednosálovom kine aj multiplexe. Od nahrávania a presúvania obsahu (dokonca aj počas hrania) až po vytváranie show systémom “drag-and-drop” a kompletné vzdialené riadenie  - Dolby TMS softvér má všetky znaky jednoduchosti a intuitívneho ovládania.  Dolby Web servis teraz umožňuje tiež spoluprácu s riadiacimi systémami iných výrobcov. Prehrávací systém podporuje SMPTE navrhnutý štandard protokolov Closed Caption a celý systém môže byť upgradovaný vzdialene cez vašu sieť digitálneho kina. Ako integrovaná časť sieťového Dolby digitálneho systému kina môže Dolby TMS softvér riadiť až tri Dolby kino servery bez akéhokoľvek dodatočného príslušenstva. Taktiež podporuje centrálnu kontrolu Dolby kino serverov v multiplexe pokiaľ sa použije Dolby Show Library. 
 
Dolby 3D
 ponúka očarujúci divácky zážitok a príťažlivý zisk pre kiná. Dolby 3D je najpresvedčivejšie ponúkané 3D a zároveň cenovo prijateľné a jednoduché na inštaláciu aj obsluhu. Požadované je iba farebné filtračné koleso pre Váš digitálny projektor, synchronizačný kontrolér DFC100 (v prípade projektorov Barco je zabudovaná priamo v projektore)  a ultraľahké pasívne okuliare. S Dolby 3D nie je požadované strieborné plátno, jednoduché prepínanie 2D a 3D projekcie, žiadne kompromisy pre 2D alebo 3D filmy
.

 
 

 

Dolby 3D - nový dizajn pasívnych 3D okuliarov

Nové Dolby 3D okuliare s novým odľahčeným dizajnom sú výsledkom niekoľkoročných skúsenosti Dolby v tejto oblasti. Najnovší model okuliarov predstavuje už 3 generáciu a využíva viacvrstvový optický film pre šošovky so zaoblením, ktoré "sadnú" až 98% divákov. Pre detských divákov budú k dispozícií v zmenšenej verzií. Obidve vezrie 3 generácie 3D okuliarov budú dostupné v lete 2011. Zo 4 najrozšírenejších 3D systémov má Dolby 3D na území SR a CZ až 50% zastúpenie

Technológia DOLBY 3D je kompatibilná zo všetkými rozšírenými kinoservermi ako Dolby, Doremi, Qube...Nelicencovaná 3D technológia Dolby 3D využíva spektrálnu moduláciu a má jedinečné podanie farebného priestoru a krištáľovo čistý obraz. Dolby 3D ponúka taktiež riešenia pre veľké plátna (LS - large screen) v spolupráci s hlavnými výrobcami projektorov Barco, Christie, Cinemeccanica, Kinoton a NEC.