Spoločnosť Focusrite rozšírila sériu univerzálnych PRO štúdiových rozhraní Red, schopnú súčasne komunikovať s digitálnymi platformami ProTools HD, Thunderbolt 3, Dante a ADAT, o nový model Red 8 Line.
Šikovný 58 In / 64 Out prevodník je schopný simultánne pracovať so všetkými uvedenými digitálnymi platformami, pridáva k tomu naviac konektivitu pre 8 symetrických analógových linkových vstupov a výstupov s 25-pinovým multikonektorom D-sub (AES59), doplnený o dva ďalšie mikrofónové vstupy s konektormi XLR.
Podobne ako u ostatných modelov tejto série ani tu nechýba 2x vysokoimpedančný nástrojový vstup + 2x slúchadlový výstup na prednom paneli, k tomu stereo výstup pre pripojenie posluchových monitorov a široká škála digitálnej konektivity na paneli zadnom. Tá zahŕňa 2x ethernetové rozhranie formáte Dante, 2x optický vstup a výstup ADAT Toslink (celkom 16 kanálov), S / PDIF In / Out (RCA), 2x konektor Mini DigiLink (Pro Tools HD), 2x rozhranie Thunderbolt a 4x BNC pre WordClock a Loop Sync In / Out.
Precízne nastavenie všetkých parametrov sprístupňuje sada logicky usporiadaných ovládacích prvkov, doplnených o trojicu farebných 4K displejov. Detailná úprava parametrov je tiež možná prostredníctvom sieťovej aplikácie RedNet Control.
Úplnou novinkou sú Thunderbolt ovládače pre Windows, ktoré toto superrýchle rozhranie sprístupňujú aj pre používateľov platformy PC.
Čo je nové



Ak chcete zo špičkových prevodníkov Focusrite série Red dostať vo svojom štúdiu maximum možného, môžete ho teraz doplniť o nový stolný ovládač RedNet R1. Zariadenie, ktoré s prevodníkmi komunikuje prostredníctvom sieťového ethernetového rozhrania, ktoré súčasne prenáša audio signál vo formáte Dante, umožňuje rýchly prístup a prácu s celkom ôsmimi vstupnými kanálmi. Ku každému z nich môže byť priradených až 12 jednotlivých zdrojov signálu, každý kanál ovládače môže pracovať s ľubovoľným signálom z bohatej konektivity prevodníkov Red, ktorá zahŕňa digitálne formáty Dante, ADAT, Thunderbolt 3, S / PDIF, DigiLink (ProTools) aj analógové linkové, nástrojové či mikrofónne zdroje. Medzi jednotlivými zdrojmi možno ľahko prepínať, vykonávať ich sumár, využívať funkcie Dim a Mute a nastavovať či merať úroveň precíznymi metrami zobrazovanými na dvojici farebných LCD displejov s vysokým rozlíšením.
Podobne bohatá je ponuka možností na výstupe. K dispozícii je celkom dvanásť výstupných kanálov, ktoré možno využívať v ľubovoľnej posluchovej konfigurácii cez mono, stereo, 2.1 až po formát 7.1.4. Pre monitoring sú pripravené štyri ľahko prístupné presety, dovoľujúci rýchle A / B mixáže na rôzne definovaných posluchových zostavách.
Komunikáciu v štúdiovom prostredí uľahčí talkback, ktorý možno nasmerovať až do štyroch samostatných cieľových destinácií. K dispozícii je integrovaný mikrofón, pre pripojenie externého mikrofónu možno využiť aj XLR vstup na zadnom paneli. Pre ten je k dispozícii tiež Phantómové napájanie 48V a ovládač vstupnej úrovne.
Súčasťou rozhrania je aj slúchadlový výstup v HiFi kvalite, ktorý môže ako zdroj signálu využívať ľubovoľný vstupný či výstupný kanál pripojeného prevodníka.
Doplnkovú funkciu potom predstavuje 6,3 mm konektor pre footswitch, na ktorý možno naprogramovať ovládanie talkback, funkcia Mute, Dim pod.
Detailné nastavenie parametrov a rýchly routing je prístupný taktiež prostredníctvom aplikácie RedNet Control.
Napájanie zariadenia je realizované buď prostredníctvom externého DC adaptéra, alebo sieťovou cestou podľa štandardu PoE.


Britská firma Focusrite Pre predstavila inovované verzie svojich profesionálnych audio prevodníkov pre sieťový formát Dante série Red Net A16R Mk II a D16R Mk II. Hlavné vylepšenia proti predchodcom spočívajú v možnosti individuálnej kalibrácie úrovne signálu pre každý vstupný aj výstupný kanál prostredníctvom aplikácie RedNet Control a to v jemných krokoch s rozlíšením 1 dB. Softvér ponúka pre každý z kanálov nezávisle ovládateľné funkcie Dim a Mute, ktoré sú týmto rozhraním dodávajú väčšiu flexibilitu ako doteraz.
Focusrite RedNet A16R Mk II predstavuje prevodník umožňujúci konverziu 16 vstupných a výstupných analógových kanálov linkovej úrovne na sieťový formát Dante (kompatibilný s AES67) pri vzorkovacej frekvencii 44,1 - 192 kHz, s rozlíšením 24 bitov a dynamickým rozsahom až 119 dB. Vstupy sú vyriešené prostredníctvom multikanálových konektorov DB25 (zapojených podľa štandardu AES59).
Focusrite RedNet D16R Mk II ponúka rovnaké možnosti pre signály v digitálnom formáte AES3 zapojené aj prostredníctvom multikonektoru DB25 (AES59). K dispozícii je stereofónny vstup a výstup vo formáte XLR (AES3, DARS) a RCA (S / PDIF). Každý zo vstupov disponuje vlastným konvertorom vzorkovacej frekvencie, takže pripojené zariadenia môžu využívať odlišné nastavenia Sample Rate.
Pre oba modely je spoločná maximálna úroveň spoľahlivosti daná použitím redundantného napájania aj sieťového prepojenia.
Zariadenia sú zabudovaná v 19" rackovom šasi s výškou 1U.


Každý jeden konkrétny typ mikrofónu môže byť pre určitú situáciu úplne ideálnou voľbou, zatiaľ čo v iných podmienkach, s iným hlasom, či v inom hudobnom štýle môže úplne zlyhať. Preto si zvyčajne väčšina skúsenejších zvukárov starostlivo chráni svoj kufrík plný časom preverených špecialít či ultra tajných mikrofónnych tipov, ktoré im pri nasadení v správnom okamihu vytrhnú tŕň z päty a vyriešia nejednu zamotanú situáciu.
Avšak to, čo je možné a obvyklé v prípade relatívne dostupných "drôtových" mikrofónov, prestane dávať ekonomický zmysel v okamihu, kedy ide o mnohonásobne drahšie bezdrôtové systémy. U tých je obvykle nutné staviť na nejaký osvedčený typ s maximálne univerzálnou mikrofónovou kapsulou, ktorá síce nemusí byť pre všetky situácie to úplne najlepšie, ale dá sa spoľahnúť na to, že vo väčšine prípadov aspoň nesklame.
Šikovnejšie a flexibilnejšie riešenie však ponúka univerzálne Plug-On vysielacie adaptéry, ktoré každý bežný drôtový mikrofón premenia v bezdrôtový.
So zaujímavou novinkou prišla firma Shure a dokonca vo svojej najvyššej sérii Axient Digital.
Plug-On vysielač AD3 je kompatibilný s oboma typmi prijímačov tejto série AD4D aj AD4Q a to ako v štandardnom nízkolatenčnom, tak aj v High Density režime, ktorý dovoľuje prevádzkovať až 63 simultánnych prenosov v rámci jedného TV kanála so šírkou 8 MHz.
Štandardný dosah zariadenia v priestore bez fyzických prekážok je minimálne 100m. Nechýba zabezpečenie prenosu pred neautorizovaným odpočúvaním pomocou šifrovania podľa štandardu AES256.
Napájanie je riešené prostredníctvom dvojice AA batérií, prípadne Li-Ion akumulátora SB900 zo zoznamu doplnkového príslušenstva. S ním je systém schopný až 8 hodín nepretržitej prevádzky. K rýchlemu dobíjaniu slúži konektor USB-C.
Obvody predzosilňovača disponujú automatickým nastavením vstupného zisku, ktorý výrazne zjednodušuje používanie v rôznych aplikáciách a s rôznymi mikrofónmi. Tie vďaka přepínatelnému phantómovému napájaniu (48 V, 12 V, off) môžu byť tiež kondenzátorové, vrátane tzv. "True Condenser" modelov.
Kovové šasi je odolné voči mechanickému poškodeniu i vlhkosti a je vybavené patentovaným zámkom, zaisťujúcim bezchybné spojenie medzi vysielačom a mikrofónom.
Súčasťou dodávky sú tiež batérie, napájacie USB káble, kožené puzdro pre pripnutie na opasok a transportný obal.


Dánska firma Martin predstavila dvojicu nových elipsoidných reflektorov ELP IP, ktorej kľúčovým rysom je krytie proti pôsobeniu vonkajších vplyvov v stupni IP65, z čoho je zrejmé, že novinky cielia predovšetkým do oblasti "open air" eventov.
Verzia sa navzájom líšia iba použitým svetelným zdrojom, ktorým je u varianty WW 91 ks "teplé" biele LED (3000 K), zatiaľ čo prevedenie CL disponuje síce rovnakým počtom LEDiek, avšak v tomto prípade vo farebnej kombinácii RGBl. Tá dovoľuje light dizajnérovi perfektne namiešať dokonale sýte aj jemne pastelové farebné odtiene.
Reflektory sa v oboch verziách môžu pochváliť značným svetelným výkonom aj nadštandardne verným podaním farieb (WW - 7000 lm / 97 CRI, CL - 6900 lm / 90 CRI), na veľmi vysokej úrovni sú aj ďalšie kvalitatívne ukazovatele (CQS, TLCI, TM-30 ).
Pri použití v TV štúdiách sa uplatní nastaviteľná hodnota PWM (600 - 2400 Hz), s ktorej pomocou možno efektívne eliminovať blikanie svetla v zábere kamier.
K dispozícii sú štyri voliteľné stmievacie krivky sa 16 bitovým rozlíšením. Ovládanie zaisťuje štandardné DMX (5pin XLR / IP65), používateľ si môže vyberať z niekoľkých módov (1 - 17 kanálov), konfiguráciu všetkých funkcií sprostredkuje OLED displej s vysokým rozlíšením.
K dispozícii sú štyri voliteľné varianty fixnej optiky (9 °, 26 °, 36 ° a 50 °) a tiež dve plynulo "zoomovateľné" verzie (15 ° až 30 °, 25 ° až 50 °). Reflektory sú plne kompatibilné s už existujúcim štandardným príslušenstvom značky Martin, ako sú gélové rámčeky či gobo držiaky a rotátory.


Ako nástupca osvedčeného a populárneho systému DDS 5900 predstavila firma Shure novinku MXC605, ktoré v novo definovanej sérii digitálnych konferenčných systémov Microflex Complete predstavuje základný a súčasne ekonomicky najvýhodnejší model. Novinka je plne kompatibilná s ostatnými produktmi série MXC, v blízkej budúcnosti však ponúkne aj spätnú kompatibilitu a schopnosť kombinovanej prevádzky so starším systémom DDS 5900.
Pomerne jednoducho koncipované zariadenie cieli predovšetkým na konferenčné a diskusné aplikácie, a to najmä v štátnom sektore. Uplatní sa teda hlavne v systémoch zaisťujúcich audio riešenie pre prácu exekutívy, legislatívy alebo justície, a to od lokálnej až po najvyššiu úroveň.
Základňa vybavená XLR vstupom pre mikrofón na husom krku je k dispozícii v prenosnej stolnej variante aj v niekoľkých verziách určených pre povrchovú montáž, vždy s možnosťou konfigurácie v úlohe "predsedajúci", "delegát", "prekladateľ" či "ambient".
Výbava zahŕňa spínač mikrofónu, definovateľné funkčné tlačidlo, slúchadlový výstup s vlastnou úrovňou hlasitosti a prepínač, ktorý dovoľuje voliť počúvanie jedného zo štyroch kanálov simultánneho jazykového prekladu. Zapnutie či vypnutie mikrofónu je indikované farebným LED podsvietením.
Užívateľ si môže vybrať medzi počúvaním predvoleného jazykového kanála prostredníctvom reproduktora, alebo počúvaním prekladu v slúchadlách. Prepojenie so zvyškom konferenčnej infraštruktúry (predovšetkým s ústrednou riadiacou a diagnostickou jednotkou DIS-CCU) zabezpečuje DSC-LAN výstup RJ45 v redundantnej konfigurácii.
Systém v základnom prevedení umožňuje škálovať až 250 konferenčných jednotiek, v prípade potreby ho však možno prostredníctvom doplňujúce licencie rozšíriť až na celkový počet 3800 diskusných zariadení.
Základne sú kompatibilné s mikrofónmi radu GM4xx a GM59xx, prenosná stolová verzia a vybrané modely určené pre povrchové zabudovanie disponujú navyše vlastným integrovaným reproduktorom s výkonom 2,1W s frekvenčným rozsahom 150 Hz - 15 kHz.
Shure MXC605-LS - prídavný reproduktor pre konferenčný systém MXC605
Konferenčné jednotky nového digitálneho systému Shure MXC605 možno doplniť o prídavný reproduktor MXC605-LS. Zariadenie slúži pre zosilnenie príspevkov jednotlivých hovorcov, alebo pre prenos signálu externých zvukových zdrojov.


Spoločnosť QSC rozšírila rad inštalačných stropných reproduktorov o nový nízkoprofilový model AC-C2T-LP. Je síce určený predovšetkým pre hlasové aplikácie, ale poradí si aj s ľahkou sprievodnou hudbou.
Osadený je 2,75" celopásmovým meničom schopným zniesť výkonovú záťaž až 16W. Ten mu dovoľuje vygenerovať špičkový akustický tlak 102 dB a vďaka doplneniu o starostlivo naladený bassreflex sa systém môže pochváliť frekvenčným rozsahom 70Hz - 20kHz. Membrána reproduktora je ošetrená nástrekom, ktorý jej poskytuje ochranu proti vplyvom počasia. Jednopásmová konštrukcia sa kladne podpisuje na širokom vyžarovacom uhle 170° pre zvukové spektrum zodpovedajúce ľudskému hlasu.
Šasi vyrobené z ABS polyméru dovoľuje vďaka inštalačnej hĺbke len 95mm zabudovania do stropných panelov s veľmi obmedzeným priestorom. Prepojenie so zvyškom audio rozvodov zaisťuje 4-pólový konektor EuroBlock a nechýba ani 70V / 100V transformátor s veľkou saturačnou rezervou a možnosťou prepnutia do nízkoimpedančného 8ohmového režimu.
K dispozícii sú tiež presety IntrinsicCorrectionTM dostupné buď prostredníctvom inštalačného ekosystému Q-SYS, alebo ako súčasť programového vybavenia zosilňovačov QSC s DSP procesingom.
Súčasťou dodávky je aj potrebné montážne príslušenstvo.


Úbytok priestoru v éteri neobmedzujú len veľké televízne, divadelné či touringové produkcie, ktoré potrebujú v jednom okamihu nasadzovať desiatky či dokonca stovky bezdrôtových systémov, ale začína sa to nepríjemne dotýkať aj hudobných klubov, lokálnych ozvučovacích firiem, konferenčných zariadení či samotných výkonných umelcov a hudobných skupín. Jednoducho - všetci dnes bojujú o svoje miesto vo vysokofrekvenčnom priestore a ten priestor je bohužiaľ stále menší a menší. Jedným z možných riešení tejto nepríjemnej situácie je využitie digitálneho bezdrôtového prenosu, ktorý oproti staršej analógovej technológii vyžaduje a zaberá výrazne užšie pásmo v rádiovom spektre.
Firma Shure, ktorej bezdrôtové systémy Axient Digital, ULX-D a QLX-D už niekoľko rokov vládnu najnáročnejšiemu sektoru profesionálneho trhu, sa teraz rozhodla prostredníctvom nového radu SLX-D pokročilú digitálnu technológiu sprístupniť aj pre strednú kategóriu ozvučovacích aplikácií. Nová séria ponúka vo svojej cenovej kategórii doposiaľ nevídanú hustotu kompatibilných frekvencií - do jedného 8 MHz TV kanála dokáže umiestniť až 12 simultánne fungujúcich prenosov, čo ponúka až 32 súčasne použiteľných kanálov na jedno frekvenčné pásmo. Užívateľ z toho samozrejme ťaží aj v prípade, že tento vysoký počet prenosov nepotrebuje - znamená to totiž, že vďaka tomuto vysoko efektívnemu využitiu spektra možno voľný kanál nájsť vždy, a to aj vo veľmi zarušenom prostredí.
Vďaka vyššie uvedenému a vďaka využitiu systému prediktívnej anténnej diverzity, sa rad SLX-D môže pochváliť spoľahlivým a stabilným prenosom bez Dropout a to až na vzdialenosť 100m. 24-bitová digitálna technológia so sebou však prináša aj ďalšie benefity, v podobe plnohodnotného dynamického a frekvenčného rozsahu (120dB @ 20Hz - 20kHz) a to všetko pri latencii okolo 3 ms. Podobné hodnoty sú s cenovo porovnateľným analógovým systémom nedosiahnuteľné.
Nová séria však nie je efektívna iba pri využívaní vysokofrekvenčného spektra, ale dokáže veľmi úsporne pracovať s elektrickou energiou. S dvoma štandardnými AA batériami si vystačí až na 8 hodín plnej prevádzky. Využiť možno aj akumulátor SB903 z ponuky doplnkového príslušenstva. Samostatné komponenty série SLX-D predstavujú jednokanálové a dvojkanálové rackové prijímače, Bodypack vo verzii s gitarovým káblom či klopovým, klipovým a headset mikrofónom (WL183, WL 185, WL 93, MX153, SM35, WB98H / C) a ručnými mikrofónmi s dynamickými aj kondenzátorovými hlavami SM58, Beta 87A, Beta 87C, SM86 a KSM8. K dispozícii sú tiež kompletné sety vysielačov s prijímačmi a príslušenstvo pre rýchle nabíjanie akumulátorov. Séria sa vyrába v širokej škále frekvenčných pásiem, ktorých dostupnosť závisí na legislatíve platnej v danom regióne.


Súčasťou ponuky firmy Shure, ktorá cieli na sieťové konferenčné aplikácie je nový, plne konfigurovateľný nízkoprofilový sieťový spínač, určený na zabudovanie do dosky stola (otvor 25mm alebo 22mm). Podľa naprogramovania môže fungovať ako trvalý spínač, či "Push to Talk", alebo "Push to Mute" pre jeden alebo viac mikrofónov, kedy je aktuálny stav indikovaný okružím s farebným LED podsvietením. Napájanie je realizované po ethernete prostredníctvom PoE, konfiguráciu funkcií zaisťujú aplikácie Shure Designer System Configuration a SystemOn Audio Asset Management. Primárne je určený na ovládanie sieťových produktov Shure, ako sú Array mikrofóny Microflex Advance, procesory IntelliMix či maticové rozhrania ANIUSB. Možno ho však programovo prepojiť aj s produktmi ďalších výrobcov.


Firma Shure už pred niekoľkými rokmi prekvapila svet inštalačného a konferenčného ozvučenia prevratným konceptom "neviditeľného" audia - sérií Microflex Advance. Teraz táto americká značka predstavuje v podobe "Linear Array" mikrofónu MXA710 ďalší krok, ktorým túto sériu ďalej rozvíja. Rovnako ako predchodcovia, môže sa aj model MXA710 pochváliť úplne nenápadným prevedením, tentoraz v podobe plochej lišty, ktorá môže byť umiestnená prakticky kdekoľvek - na stene či strope, vedľa projekčnej obrazovky, alebo na konferenčnom stole.
K dispozícii sú dve varianty, líšiace sa navzájom dĺžkou (636mm, alebo 1248mm) a predovšetkým počtom snímacích zón, ktoré z ľubovoľnej pozície v konferenčnej miestnosti dokážu zachytiť zvuk dokonalejšie než tradičné, bodovo rozmiestnené mikrofóny. Kratšia verzia disponuje štyrmi, zatiaľ čo dlhšie prevedenie ponúka hneď osem individuálne smerovateľných lalokov s možnosťou voľby troch typov šírky snímacieho uhla (300, 400 a 700). Laloky môžu byť na pozície jednotlivých hovorcov zacielené automaticky v reálnom čase prostredníctvom funkcie Auto Focus. Pri prvom rýchlom nastavení možno s výhodou využiť továrenské šablóny vopred pripravené pre jednotlivé typy umiestnenia mikrofónu (strop, stena stôl), ktoré nájdeme v aplikácii Shure Designer System Configuration.
Súčasťou výbavy je aj šikovný interný digitálny procesing IntelliMix, ponúkajúci potlačenie akustického echa, automatickú mixáž hlasov jednotlivých hovorcov, samočinné nastavenie vstupného zisku a obmedzenie nežiadúcich ruchov okolitého prostredia. Hlavným benefitom tejto funkcie je konzistentná kvalita a vysoká zrozumiteľnosť prenášaného audia, na ktorú nemá vplyv veľkosť ani akustika priestoru, v ktorom sa konferencia odohráva, ani počet či spôsob rozmiestnenia účastníkov v miestnosti.
Diaľkovú správu, digitálny prenos šifrovaného viackanálového zvuku a napájanie (PoE) zaisťujú bežné a všade dostupné ethernetové rozvody prostredníctvom AoIP siete Dante / AES67.
MXA710 je dodávaný v troch farebných prevedeniach (čierna, biela, hliníková) a v zozname jeho príplatkovej výbavy môžete nájsť celý rad užitočných doplnkov uľahčujúcich ukotvenie v priestore a prepojenie so sieťovým prostredím.
